Hidroterapi, suyun iyileştirici gücünün tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Hidroterapinin kullanımı MÖ 3000–2000 yıllarına dayanır. Hemen hemen her yaştaki ve kondisyondaki kişilere uygulanabilir. Diğer tedavi yöntemleri gibi potansiyel toksisitesi ya da hasar verme olasılığı olmağı için kritik hastalarda bile uygulanabilir. Ilık su, egzersizler için ideal bir ortamdır. Aynı zamanda hem faydalı hem de emniyetli bir ortam sağlar.
Suyun kaldırma gücü ile vücut her yönden desteklenir ve eklemlere binen yükü azalır. Böylece omuzlara kadar suyun altına girdiğinizde, vücut ağırlığının %90’ı suyun kaldırma gücü sayesinde azalır ve yalnızca kalan %10’u eklemlere etki eder. Bu sayede eklemlerdeki, gergin tendon ve ligamanlardaki stres azalır, yapacağınız egzersizler çok kolaylaşır, eklemler korunur ve daha serbest hareket eder. Bu nedenle dışarıda yani havada yapılamayan birçok hareket su içinde rahatlıkla yapılabilir.
Hidroterapinin bir diğer faydası da dirençtir. Su, havadan 12 kat daha dirençli olduğu için egzersizlerle kasların gelişmesini, kalp ve dolaşım sisteminin güçlenmesini sağlar. Bacaklara etkileyen suyun basıncı kan dolaşımını kolaylaştırır.
Su içi tedavilerden yararlanmak için yüzme bilmenin gerekmemesi de hidroterapinin bir diğer artı noktasıdır.
Tarihi bir tedavi yöntemi olarak eski Roma, Çin ve Japon kültürlerinde çok yaygın olarak kullanılmıştır. Avrupada19. yüzyılda Kneipp adı ile yeniden popüler olmuş ve halen etkin biçimde uygulanmaktadır.

Hidroterapinin Özelliği

Suyun fiziksel özelliği nedeni ile su içi egzersiz tedavileri için ideal bir ortam oluşturur. Su ile yapılan tedavilerde;

  • Kaldırma kuvveti
  • Yoğunluğu
  • Hidrostatik basıncı
  • Suyun sıcaklığı etkilidir.

Nerede?

İstanbul Avrupa Yakası’nda Taksim Elite World Hotels (kapalı havuz), İstanbul Anadolu Yakası’nda Sancaktepe Fitness Venue, Queen Hotel & Spa, Bayramoğlu Cuci Hotel (açık havuz) anlaşmalı havuzlarımızda

Haftanın 7 Günü Randevu ile 07:00 – 22:00 Arası
Fitness Venue: haftaiçi 07.00 – 22.00 aftasonu 08.00 – 20.00
Taksim Elite: 14.000-22.00
Quenn: haftaiiçi 07.30 – 22.00 (ayrıca) haftaiçi her gün 11.00-15.00 arası kadın saati)

This template supports the sidebar's widgets. Add one or use Full Width layout.